Wiadomości branżowe

Pierwsza praca ? marzenia i ambicje czy niesatysfakcjonująca codzienność

Każdy młody człowiek marzy o usamodzielnieniu się, kupnie mieszkania czy samochodu, założeniu rodziny. Aby móc to zrobić potrzebne są pieniądze. Młodzi ludzie zaczynają więc poszukiwać zatrudnienia. Przebijając się przez gąszcz ogłoszeń, szukają satysfakcjonujących ofert - czekając na odpowiedź oraz rozmowę kwalifikacyjną. Jak się okazuje

Każdy młody człowiek marzy o usamodzielnieniu się, kupnie mieszkania czy samochodu, założeniu rodziny. Aby móc to zrobić potrzebne są pieniądze. Młodzi ludzie zaczynają więc poszukiwać zatrudnienia. Przebijając się przez gąszcz ogłoszeń, szukają satysfakcjonujących ofert – czekając na odpowiedź oraz rozmowę kwalifikacyjną. Jak się okazuje znalezienie pracy nie jest łatwym zadaniem.

Bezrobocie wśród młodych ludzi od kilku lat spędza sen z powiek rządzącym w wielu krajach. I nie ma się co dziwić. W samej Unii Europejskiej bez pracy jest ponad 5 mln osób poniżej 25 lat. W Polsce stopa bezrobocia sięga 26%. Według danych w najmłodszej grupie – do 25 roku życia – pracuje 60% osób, a wśród 30-latków – 80%. Mimo wyższego wykształcenia i dobrej znajomości języków obcych, niektórzy mają problem ze znalezieniem pracy. Dlaczego tak się dzieje? Jak zaznaczają specjaliści, przyczyny tkwią nie tylko w systemie edukacji, który nie daje absolwentowi kompetencji oczekiwanych przez pracodawców. Często też wina leży w samych młodych ludziach, którzy nie chcą zdobywać doświadczenia. A to jest zawsze mile widziane przez zatrudniających.

Warto pamiętać, że nie mając doświadczenia w danej branży, nie należy szukać pracy na stanowisku, na którym jest ono wymagane. Co niestety – jest częstym błędem popełnianym przez poszukujących pracy. Jak zaznacza Magdalena Sztajneberg, menedżer HR i administracji w Bakallandzie ?[…] W przypadku młodych ludzi – gdzie twarde kompetencje, jak wiedza, doświadczenie są z reguły ograniczone – liczy się potencjał, osobowość oraz to, czego dana osoba może się nauczyć i wnieść do firmy, czyli kompetencje miękkie. Chodzi przede wszystkim o umiejętność znalezienia się w biznesie, bo dla wielu osób jest to pierwsze zetknięcie się ze światem, którego wcześniej nie znali. Ważna jest umiejętność poruszania się i funkcjonowania w nim. Pod uwagę brana jest otwartość kandydata i chęć nauki ? to są najważniejsze aspekty dla pracodawcy”.

A to już wiesz?  Lider wśród Liderów

Zmiana podejścia pracodawców do osób rozpoczynających zawodową karierę to niewątpliwie dobra informacja. Podobnie jak ta, że najczęściej poszukiwani są pracownicy, którzy swoje zadania będą wykonywać z zaangażowaniem i pasją. ?W podejmowaniu pierwszej pracy młodzi ludzie powinni przede wszystkim kierować się swoimi zainteresowaniami, ale też pomysłem na siebie i życie. [?] Warto skupić uwagę na tym, czego mogę się nauczyć, ale też co mogę dać, tak żeby było to spójne z pewnymi planami na przyszłość? – podkreśla Magdalena Sztajneberg. Zatem odpowiednio przedstawiona pasja może być dużym atutem w CV osoby szukającej pracy.

W jakim wieku rozpocząć pracę? Odpowiedź jest prosta ? jak najwcześniej. Małgorzata Nosek z firmy rekrutującej Antal International twierdzi, że ?[…] studenci, młodzi ludzie są świadomi tego, że im wcześniej rozpoczną swoją karierę zawodową ? poprzez staże, praktyki czy stałą pracę ? to po zakończeniu studiów będzie im łatwiej w dalszym rozwoju. Dlatego też studenci godzą często naukę z pracą, praktykami.? I choć wielu absolwentów twierdzi, że ?jeszcze się w życiu napracujemy, a młodym jest się tylko raz?, to jednak spora grupa podejmuje  pracę. ? [?] jest bardzo dużo źródeł, które mogą pomóc w znalezieniu zatrudnienia. Są to agencje rekrutacyjne, […] ale też targi pracy. Można samemu poszukiwać ofert poprzez różne portale społecznościowe czy też bezpośrednio na stronach pracodawcy?- zaznacza Małgorzata Nosek. Dodaje jednak, że ?[…] mając mentora czy wsparcie u osób, które profesjonalnie się tym zajmują, na pewno łatwiej jest odnaleźć się na rynku pracy.?

Problem ze znalezieniem pracy, a nawet z jej utrzymaniem, wynika też z błędów popełnianych przez młodych ludzi – nie tylko na etapie pisania CV. Rozmowa kwalifikacyjna ujawnia chociażby nieznajomość ogłoszenia i wymagań stawianych przez pracodawcę, a co za tym idzie na jaw wychodzą kłamstwa, co najczęściej się tyczy np. znajomości obsługi programów. Ewentualne przyjęcie do pracy nie oznacza wygrania losu na loterii. Specjaliści są zgodni, że tzw. ?pokolenie Y?- osoby urodzone na przełomie lat 80. i 90. – choć zdolne i kreatywne, popełniają wiele błędów, które są nie do przyjęcia przez pracodawców. Jak twierdzi Jan Biernacki z PWC ?[…] pierwszym błędem jest brak pokory, która sprawia, że nie do końca mamy ochotę traktować tę osobę jak innych pracowników. Skoro okazuje nam arogancję, wyższość – ja nie czuję, że jesteśmy partnerami do rozmowy. Kolejnym błędem są bardzo duże oczekiwania finansowe. One są dobre, ale nie na pierwszym etapie kariery. To nie będą złote góry. Trzeba się pokazać i dać szansę innym żeby zrozumieli, że przynosi się wartość.? Na liście grzechów popełnianych przez kandydatów znajduje się: niecierpliwość i pośpiech w budowaniu kariery zawodowej, niewywiązywanie się z zadań, zdradzanie tajemnic firmowych czy spóźnianie się.

A to już wiesz?  Narzędzie polskiej firmy pozwala naprawić błędy w oprogramowaniu w kilka minut. Wkrótce sztuczna inteligencja zacznie poprawiać programistów

Oczywiście wszystkich młodych ludzi nie należy wrzucać do tego samego worka. Wielu z nich, tych ambitnych, może liczyć na dobrze płatną pracę z możliwością awansu. Faktem jest jednak to, że trzeba wybierać między godną płacą a satysfakcją i zadowoleniem. Jedno jest pewne- od czegoś trzeba zacząć. Na początku warto znaleźć pracę na miarę swoich możliwości, by w przyszłości szukać tej wymarzonej.

   

Źródło media.netpr.pl. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy